Haber

AB mahkemesi, Wagner’in kurucusunun annesine yönelik yaptırımları kaldırdı

Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin’in annesi Violetta Prigojina’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasına karar verdi.

Violetta Prigojina’nın AB’nin kısıtlayıcı tedbirlerine karşı açtığı davada karar veren AB mahkemesi, Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in ailesinin bir ferdi olmanın tek başına yaptırım listesine alınma gerekçesi olamayacağını belirtti. Mahkeme, anne Prigojina’nın yaptırım listesinden çıkarılmasına karar verdi.

AB’nin en yüksek ikinci mahkemesinin kararında, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına zarar verecek eylemlerin sorumlusu Yevgeny Progojin olsa bile Violetta Prigojina ile oğlu arasındaki bağ tamamen aile temellidir ve herhangi bir bağ teşkil etmez. listeye dahil edilmek için yeterli ilişki.” ibaresi yer aldı.

Prigojina’nın, AB Yönetim Kurulu’nun Prigojin ve annesine yaptırım kararı aldığı dönemde ilgili olduğu gösterilen bir şirketteki hissesinin, Violetta Prigojina’nın şirket sahipleri arasında yer almaması nedeniyle artık geçerli olmadığı belirtildi. 2017’den beri

Kararın yaptırım listesindeki diğer kişilerin ailelerine emsal teşkil edebileceği için önemli olduğu belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in annesi Violetta Prigojina, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bir gün önce 23 Şubat 2022’de yaklaşık 400 kişiyle birlikte AB yaptırımlar listesine alınmıştı.

Violetta Prigojina hakkında bugün alınan kararın 2022 Şubat’taki listeyle ilgili olduğu, anne Prigojina’nın AB yaptırımlarının 6 ayda bir yenilenmesi nedeniyle yaptırımlar listesinde kalmaya devam edeceği ve bir kez daha dava açması gerektiği belirtildi. yaptırımlardan kurtulmak için.

AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırım listesinde şu anda yaklaşık 1.400 kişi var. Bu yaptırımlar arasında seyahat yasağı, AB içinde varlıkların dondurulması ve listelenen kişilere fon sağlanması yasağı yer alıyor.

haber-akcaabat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu