Haber

Avustralya’daki finans şirketine ait 8 milyona yakın kişinin verileri siber saldırıda çalındı.

Avustralya’da 16 Mart’ta bir siber saldırıda finansal hizmetler şirketi “Latitude Financial”a ait 8 milyon kişi hakkında bilgi ele geçirildi.

ABC News’in haberine göre Latitude Financial, bilgisayar korsanlarının siber saldırısında çalınan hassas kişisel verilerle ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen müşterilerin verilerinin 7,9 milyon sürücü belgesi, 53 bin pasaport numarası ve 100’e yakın müşterinin aylık mali bilgilerinin yer aldığı belirtildi.

Ayrıca yapılan açıklamada en son 2005 yılına ait olmak üzere 6.1 milyon bilginin daha çalındığı, çalınan kimlik belgelerini değiştirmek isteyenlere geri ödeme yapılacağı belirtildi.

Latitude Financial CEO’su (CEO) Ahmed Fahour yaptığı yazılı açıklamada, kişisel verileri çalınan kişilerden özür diledi.

Fahour, “Etkilenen platformlarımızı düzeltiyoruz ve önümüzdeki günlerde yeniden faaliyete geçtiğimizde uygulanmak üzere ek güvenlik önlemleri aldık.” dedi. sözünü kullandı.

Siber Güvenlik Bakanı Clare O’Neil ayrıca Latitude Financial’ın akından etkilenen müşterilerinin gelecekteki risklerden korunmasını sağlamak için hükümetle işbirliği yaptığını söyledi.

O’Neil, siber saldırılara hızlı müdahale için yeni bir birim kurulmasının planlandığını duyurdu.

Öte yandan yerel basında yer alan haberlerde siber saldırı kurbanlarının sayısının başta açıklanan rakamların üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

Latitude Financial’a Siber Saldırı

Avustralya’daki Latitude Financial şirketi, 16 Mart’ta Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX) aracılığıyla saldırıya uğradığını duyurdu.

Latitude Financial, bilgisayar korsanlarının yaklaşık 330 bin müşterinin kişisel bilgilerini ele geçirdiğini duyurdu.

Verilerin ortasında 100 bin sürücü belgesi olduğunu açıklayan şirket, bilgisayar korsanlarının fidye isteyip istemediğine dair bir açıklama yapmadı.

Hükümet daha önce şirketlerin fidye ödememe kararını desteklerken, eski Başbakan Scott Morrison da 1,7 milyar dolarlık siber güvenlik planlarını açıkladı.

Yenilenen strateji ile İçişleri Bakanlığı bünyesinde “milli siber ofis” kurulacağı belirtildi.

dikilihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu