Haber

Çin’de tarihi caminin kubbesinin yıkılacağı iddiası Müslümanlar tarafından protesto edildi

Çin’in Yunnan eyaletindeki tarihi bir caminin kubbesinin yıkılacağının iddia edilmesi üzerine Müslümanlar sokaklara döküldü.

Çin’in Yunnan eyaletine bağlı Nagu kasabasında bulunan 13. yüzyıldan kalma Najiaying Mescidi’nin kubbesinin yıkılacağının iddia edilmesinin ardından Müslümanlar, kararı protesto etmek için caminin önünde toplandı. Cumartesi günü meydana gelen olayda, polisin Müslümanların camiye girmesini engellemeye çalışması üzerine arbede çıktı. Güvenlik güçlerinin müdahalesine tepki gösteren ve direnen göstericiler, polise taşlı saldırıda bulundu. Kavganın ardından Müslümanlar polisin geri çekilmesiyle camiye girdi. Caminin yıkılmasını önlemek isteyen halk, caminin girişinde nöbet tutmaya başladı.

Polisten yapılan açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ve protestoculara 6 Haziran’a kadar teslim olmaya çağrıldığı belirtildi. Açıklamada, teslim olan ve suçlarını itiraf edenlerin cezalarının hafifletileceği kaydedildi.

Najiaying Camii’ne geçtiğimiz günlerde eklenen kubbe ve minarelerin 2020 yılında mahkeme kararı doğrultusunda kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılacağı açıklandı.

Yaklaşık 47 milyon nüfusa sahip Yunnan eyaleti, Çin’in etnik açıdan karışık bölgelerinden biri olarak biliniyor. Yunnan’daki Müslüman nüfusun 700 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

2018’de Çin’in Ningxia Hui Özerk Bölgesi’ndeki yüzlerce Müslüman, camilerinin yıkılmasını önlemek için Çinli yetkililerle gerginlik yaşadı. Aynı tarihte Yunnan eyaletindeki 3 cami de yasa dışı din eğitimi verildiği gerekçesiyle kapatıldı. – PEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu