Yaşam

Yönetmen William Friedkin öldü

“The Exorcist” (The Exorcist), “The Force of the Law” (The French Connection), “Killer Joe” (Killer Joe) ve “The Price of Horror” (Büyücü) filmlerinin yönetmeni William Friedkin, Los Angeles’ta öldü 87 yaşında. Friedkin’in ölümü yakın arkadaşı Chapman Üniversitesi Dekanı Stephen Galloway tarafından doğrulandı.

Friedkin’in ölümünden sonra, Hollywood aktörleri anma törenlerini paylaştı. Elijah Wood, Friedkin’i etkisi sonsuza dek genişlemeye devam edecek gerçek bir sinema ustası olarak tasvir etti. Yönetmen Scott Derrickson, Friedkin ile uzun sohbetler yapmanın bir onur olduğunu ve “The Devil” ile “The Price of Horror”un şimdiye kadar yapılmış en iyi iki film olduğunu yazdı.

Edgar Wright, Instagram hesabında, “Friedkin parlak bir yetenekti, gerçek bir vizyonerdi. Çığır açan tekniklerinin sektörde silinmez bir iz bıraktığını söylemek abartı olmaz.” Eli Roth, “Tüm zamanların en etkili yönetmenlerinden biri” dedi.

William Friedkin, kariyerine 1965 yılında komedi filmi “Good Times” ile başladı. Asıl başarısını 1971 yapımı polisiye gerilim filmi “The Force of the Law” ile yakalayan yönetmen, bu filmle ‘En Pürüzsüz Yönetmen’ Oscar’ını kazandı. “The Force of the Law”dan sonra korku romanı “The Exorcist”in uyarlamasını yaptı. Film, Oscar Ödülleri’nde En İyi Sinema adaylığını alan ilk kaygı filmi oldu.

Friedkin’in son çalışması “The Caine Mutiny Court-Martial” prömiyerini bu yılki Venedik Film Festivali’nde yapacak. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

habersoke.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu