Haber

ABD’li bilim insanları 11 ilde yıkıma neden olan depremleri incelemeye başladı! İpuçları toplamaya çalışıyorlar

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem 11 ilde büyük yıkıma neden olurken, 44 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Türkiye’yi etkisi altına alan depremler, dünyanın en tehlikeli fay hatlarından birinin bulunduğu ABD’nin Kaliforniya eyaletinde de büyük alarma neden oldu.

BİLİMSELLER İPUCU ELDE ETMEYE ÇALIŞIYOR

Ünlü ABD televizyonu The New York Times, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremi Kaliforniya’daki tehlikeli San Andreas fayı ile karşılaştırdı. Haberde, bilim adamlarının iki fayın yapı itibariyle birbirine çok benzediğini tespit ederken, uzmanların ABD’nin batı kıyılarını etkileyebilecek şiddetli depremler hakkında ipuçları elde etmeye çalıştıkları belirtildi. Türkiye’de yıkıma neden olan bu depremlerin incelenmesi.

“BU DEPREMLERDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENECEĞİZ”

Gazeteye konuşan ABD’li sismolog Ross Stein, “Bu depremlerden çok şey öğreneceğimize şüphe yok” derken, Dr. Debi Kilb, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ikinci depremin beklenmedik bir durum olduğunu ve onda da olabileceğini kaydetti. San Andreas Fayı.

DOĞU ANADOLU FAYININ İKİ KATINI

New York Times, Kaliforniya genelinde yaklaşık 1200 kilometre uzunluğundaki San Andreas Fayı’nın Doğu Anadolu Fay Hattı’nın iki katı uzunluğunda olduğuna dikkat çekerek, Kaliforniya’daki sarsıntının daha şiddetli olabileceği yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu