Haber

Kızılay’dan köylere gıda desteği

Kızılay enkaz bilgisiyle 1648 köye yardım ulaştırdı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından Kızılay, deprem bölgelerinde meslek grupları ve gönüllülerle çalışmalarını sürdürüyor. Kızılay ekipleri, TSK’ya bağlı gönüllüler ve helikopterler ile 5 ilde 1648 köye temel gıda ihtiyaçları olduğu bilgisini vererek yardım ulaştırdı.

Afetin yaşandığı ilk andan itibaren Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde kendisine verilen beslenme ve kan temini misyonu için tüm ekiplerini seferber eden Kızılay, seyyar mutfaklar, sahra mutfakları ve seyyar mutfaklarla besin takviyesi sağlamaya devam ediyor. Depremden etkilenen 10 ilde ikram araçları.

Afet bölgesinde 500’den fazla noktada binlerce çalışanı ve gönüllüsü ile hizmet veren Kızılay’a, afetin 12. gününde Adıyaman, Malatya, Hatay-İskenderun, Gaziantep, Kahramanmaraş (Pazarcık-Elbistan-Merkez) bildirildi. deprem ve enkaz nedeniyle ihtiyaç sahibi olduğu belirtildi. Bölgedeki 1648 köye yardım malzemesi ulaştırdı. Kızılay, bu köylerde yaşayan vatandaşlara aile mutfak seti, battaniye, yemek kutusu, hijyen seti, ısıtıcı, yatak, katı gıda ve giyim yardımlarını ulaştırıyor. Kızılay karayoluyla ulaşamadığı yerlere TSK’ya bağlı off-road istekli kümesler ve helikopterlerle ulaşarak, ihtiyaçları köylere bırakıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haberazdavay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu