Ekonomi

Nissan/ Ghanem: Türkiye otomotivde İspanya’yı geçebilir

Otomotiv Zirvesi’nin bu haftaki konuğu Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem oldu.

Ghanem, “2010 ile 2023 yıllarını elektrifikasyon açısından karşılaştırdığımızda yüzde 6’dan yüzde 10’a çıkan bir durum görüyoruz. Buradaki elektrikli araçların büyüme hızına baktığımızda yüzde 500’ün üzerinde artış olmuş. Marketlerde 11 oyuncu vardı, şimdi 22 oyuncuya ulaştı” dedi.

Geçen yılki büyüme ile bu yılki büyümenin ortasında yaşanan yüzde 60’lık büyümenin iki faktörden kaynaklandığını belirten Ghanem, “Bunlardan biri çok yüksek talep. Diğer faktör ise enflasyon” dedi.

“Büyüme tahminimizi 1 milyon civarında yaptık. Türkiye’deki pazarlar bu yıl 1 milyonu geçerse İspanya’yı geride bırakarak Avrupa’nın en büyük beşinci pazarı olacak. İspanya’nın bu yıl 800-900 bin arası araç olacağını düşünüyorum. 1 milyon araç satıldığında Avrupa’nın en büyük oyuncularından biri oluyorsunuz” dedi.

“Dönüşüm tüm sektör tarafından gerçekleştirilecek” diyen Ghanem, “Burada tüm markaların birlikte çalışması, bir hedefe doğru ilerlemesi ve ortak paydada buluşması gerekiyor. Girişimcilerin asfaltlanması gerekiyor. Aslında altyapı çalışmalarıyla ilgili olarak bunu görmeye başladık. Öte yandan hükümetlerin de önemli adımlar atması gerekiyor” dedi.

“Nissan’da otonom teknolojilerimizi geliştirmek için çalışıyoruz. Küresel hedeflerimiz konusunda çok kararlıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu