Ekonomi

Tekfen ikinci çeyrekte kâr açıkladı

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Tekfen Holding, 2023 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Şirketin net kârı, piyasanın 518 milyon TL net kâr beklentisinin biraz altında kaldı. altında 495 milyon TL kâr elde edildi. Şirket, önceki çeyrekte 359 milyon TL zarar açıklamıştı.

Geçen yılın aynı çeyreğinde 7,7 milyar TL olan Tekfen Holding’in konsolide net satışları bu yılın ikinci çeyreğinde 8,8 milyar TL’ye yükseldi.

2. çeyrekteki 9,25 milyar TL’lik satış gelirinin 5,0 milyar TL’si tarım sektöründen, 3,75 milyar TL’si ise mühendislik ve müteahhitlik hizmetlerinden geldi.

Şirketin FAVÖK’ü ikinci çeyrekte 808 milyon TL olarak gerçekleşti. FAVÖK tarafında ise beklenti 901 milyon TL oldu. Holdingin konsolide FAVÖK marjı yüzde 9,2 oldu.

2023 yılının 2. çeyreğinde toplam yurt içi klasik gübre satışları geçen yılın aynı dönemine benzer şekilde yüzde 1 arttı. Gübre fiyatlarının düşmesi sonucu artan taleple birlikte iç piyasada kıyasıya fiyat rekabeti yaşandı.

Nisan ayında ihracat yasağı güncellendi ve Ağustos ayı sonuna kadar işlerin türüne göre kapasitenin %10-50’si oranında ihracat yapılmasına izin verildi. Ağustos sonrası teslim için belirsizlik devam ediyor.

Libya, almak için 19 milyon dolar katkıda bulundu

Mühendislik tarafında ise tahkim kararı sonrası kesinleşen Libya, dönem kârlılığına yaklaşık 19 milyon dolar katkıda bulunurken, dönem sonrasında Bakü Olimpiyat Stadı projesi alacaklarının yaklaşık 10 milyon doları tahsil edildi.

Devam eden ihaleler ve gelen yeni ihale davetlerine göre holdingin 2023 yılı sonuna kadar bekleyen iş yükünün (kalan iş tutarı) 1,1 – 1,2 milyar dolar civarında olacağı açıklandı.

Holding, 2023 yılına ilişkin beklentilerini de açıkladı. Tekfen Holding, 20,5 milyar TL’si tarım, 15,6 milyar TL’si mühendislik ve taahhüt, 233 milyon TL’si yatırım olmak üzere toplam 36,38 milyar TL satış geliri hedefliyor. Holding’in 2023 yılı hedefi ise 3 milyar TL FAVÖK ve 1,44 milyar TL net kâr hacmine ulaşmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu