Haber

Türkiye İran sınırına güvenlik duvarı örüyor

Türkiye, İran’la olan 560 kilometrelik sınır hattında gelebilecek tehditlerin önlenmesi amacıyla güvenlik duvarı, yeni kulelerin inşası ve hendek kazma çalışmalarını sürdürüyor.

İran’la en uzun sınıra sahip olan Van’da güvenlik tedbirlerini en üst düzeyde tutan güvenlik güçleri, zırhlı araçlarla gerçekleştirdiği devriye faaliyetleriyle sınır sınırlarını her zaman kontrol altında tutuyor. Gözetleme kuleleri kameralarla donatılırken, hendekle desteklenecek duvar sayesinde her türlü terör, kaçakçılık ve kaçak geçişlerin önüne geçilecek. Aynı zamanda güvenlik duvarı güzergahına paralel inşa edilecek yolda sınır birlikleri, sınırı gözetim altında tutmak için 7 gün 24 saat sınırda devriye gezecek.

Öte yandan Van’ın Başkale ilçesi ile İran arasındaki sınır hattında güvenlik duvarı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Sınır güvenliği için inşa edilen güvenlik duvarı yaklaşık 3 kilometreye ulaştı. 4 metre yüksekliğindeki duvarların üstü 3 metre dikenli tellerle kaplanırken, diğer tarafta hendekler kazılıyor. Yolların ve kulelerin de inşa edildiği sınır hattında çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Çelik de İran’ın Başkale ucundaki Sultançayır ve Güllük bölgelerinde devam eden sınır duvarı çalışmalarını inceledi. Sınırda alınan tedbirler ve duvar inşaatı hakkında bilgi alan Çelik, şunları söyledi: “Terörle ve düzensiz göçle mücadele başta olmak üzere sınır güvenliğimizin her santimetrekaresinden sorumlu olan kahramanlarımızla gurur duyuyoruz. Mayıs Allah ayağınıza taş değdirmesin.” – KAMYONET

bala-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu