Haber

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü

Avrupa Konseyi Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü. Leyen, “Avrupa yanınızda” açıklaması yaptı.

Avrupa Konseyi’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, son depremin yol açtığı feci can kaybı ve yıkım nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en derin taziyelerini iletti ve bir telefon görüşmesinde. 12 Şubat Pazar günü, Türkiye “Avrupa Komitesi, yıkıcı depremin ardından çok hızlı bir şekilde sağladığı kapsamlı takviye ile ilk andan itibaren Türk halkının yanında olmuştur. AB, Türkiye’ye AB Sivil Savunma Mekanizması aracılığıyla değerli bir destek sağlamıştır.”

YARDIM DERECELİ YAPILDI Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilk gününden itibaren verilen desteklere Avrupa Komisyonu internet sitesinde de yer verildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “21 AB Üye Devleti ve üç UCPM Katılımcı Devleti, 1651 kişi ve 106 arama kurtarma köpeğinden oluşan 38 müdahale ekibi gönderdi. 12 AB Üye Devleti barınak ekipmanı sağladı. gelen AB yardımının uyumlaştırılması. 11 uzmandan oluşan bir AB Sivil Savunma ekibi görevlendirildi.” DESTEK DEVAM EDECEK

Leyen’in desteğinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde devam edeceğini vurgulayan Avrupa Komisyonu, “Leyen, Komisyonun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ek takviye seferber edeceğini ve Türkiye’nin çadır, battaniye ve ısıtıcı başta olmak üzere daha fazla barınma kapasitesi talebine yanıt vereceğini söyledi. gerekli takviyeleri bir an önce sağlamak için özel sektörü de kapasitesini artırmak üzere seferber ediyor.”

haber-polatli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu