Haber

Rusya 130 Ukrayna askerini serbest bıraktı

Rusya’nın Paskalya Pazar günü 130 Ukrayna askerini serbest bıraktığı bildirildi. Her ikisi de büyük Ortodoks Hristiyan nüfusa sahip Rusya ve Ukrayna, bu hafta sonu Paskalya’yı kutluyor.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı başkanlığını yürüten Andriy Yermak, tutukluların serbest bırakılmasıyla ilgili Telegram üzerinden “Harika bir Paskalya esir değişimi” yorumunu yaptı. Ukrayna bayrağıyla poz veren bir grubun fotoğrafını paylaşan Yermak, “130 kişiyiz geri dönüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yermak, söz konusu takasın son günlerde kademeli olarak gerçekleştiğini sözlerine ekledi. Rus tarafından takasla ilgili bir açıklama henüz gelmedi.

Bir hafta önce yaklaşık 200 Ukraynalı ve Rus askeri değiş tokuş edildi.

24 Şubat 2022’de Rus işgalinin başlamasından bu yana taraflar arasında esir takası yapılıyor. Takas, savaştaki iki tarafın birbirleriyle sistematik olarak müzakere ettiği tek bahistir.

Putin ve Zelensky’den mesajlar

Her iki ülke yönetiminden bayram mesajları geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin tarafından yayınlanan bir Paskalya mesajında, “Harika ve sevilen Paskalya tatili inananlara umut veriyor, iyi düşünce ve eylemlere ilham veriyor ve ahlaki ideallerimizi ve sosyal değerlerimizi güçlendiriyor” dedi. Putin konuşmasında Ukrayna’dan bahsetmedi.

Ukrayna’da gece sokağa çıkma yasağı getirildi. Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy görüntülü mesajında, “Bir yıl önce bugün hepimiz Ukrayna’nın bekası için dua ettik. Bugün Ukrayna’nın muzaffer olması için dua ediyoruz.” Zelenskiy, sadece dua edip beklemediklerini, bu zaferi elde etmek için çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekledi.

Yüzyıllardır Moskova Patrikhanesi’ne bağlı olan Ukrayna Ortodoks Kilisesi, 2019 yılının başında Rus kilisesinden bağımsızlığını ilan etmişti.

dpa,KNA/BU,JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

puturge-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu