Haber

YSK, Soylu’nun seçim takip sistemi planını reddetti

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İçişleri Bakanlığı’nın seçim sonuçlarını izlemek için oluşturduğu GAMER adlı sistemle ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) aldığı kararı paylaştı. Adam, YSK kararını Twitter hesabından “Kanuna aykırı emir veren ve uygulayanlardan hesap sorulacaktır” mesajıyla yayınladı.

YSK kararında, “Güvenlik ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi Başkanlığı’nın (GAMER) seçim iş ve işlemleri ile ilgili bir görevi bulunmadığı” ve “Türkiye’deki sandık bilgileri, il, ilçe, mahalle, okul adı” vurgusu yapıldı. , sandık numarası ve seçmen sayısı ile yurt dışından sandık verilerinin ülke kodu, ülke adı, sandık numarası ve seçmen numarası verilememesine dikkat çekildi.

“Seçim tutanaklarını kabul etme görevi YSK’nındır”

Kararda, 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın “Seçimlerin Genel Yönetimi ve Denetimi” başlıklı 79’uncu maddesinin ikinci fıkrasına atıfta bulunularak, “Seçimin yönetimi ve dürüstlüğüne ilişkin her türlü işlemleri yapmak ve yaptırmak, sistem içerisinde, seçimlerin başından sonuna kadar, seçim süresince ve seçimden sonra Yüksek Seçim Kurulu, seçim bahislerine ilişkin her türlü yolsuzluk, şikayet ve itirazları inceleyip karara bağlamakla, seçim tutanaklarını ve Cumhurbaşkanlığı seçimini kabul etmekle görevlidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin tutanakları.

YSK kararında, “298 sayılı Kanunun 14 üncü maddesi ve 6 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi ile il ve ilçe seçim kurullarının görev ve yetkileri belirlenmiştir. İş ve işlemler hakkında karar vermeye yetkili merciler, seçim kurulları

Muhalefet partileri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu GAMER adlı uygulamada sandık sonuçlarının kaydedilmesi planıyla ilgili olarak YSK’ya paralel seçim takip sistemi kurmaya çalışmakla suçladı.

ANKA/BK,TY

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

dicle-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu